Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde dostala za minulý rok od Banky pre medzinárodné platby zhruba 140-tisíc eur.
ECB pritom zakazuje svojim zamestnancom prijímať odmeny od tretích strán za činnosti, ktoré vykonávajú ako súčasť svojich úloh v ECB. Napísal to dnes denník Financial Times.
Podľa FT sa niektorí zamestnanci ECB na interných diskusných fórach prístupných len pre zamestnancov sťažovali na zjavný dvojitý meter v prístupe k odmene prezidentky od BIS-u. ECB listom potvrdila, že zamestnanci „nesmú prijímať odmeny za činnosť, ktorú vykonávajú ako súčasť svojich úloh pre ECB“, avšak dodala, že prezident nie je bežným zamestnancom, a preto sa naň pravidlá pre bežných zamestnancov nevzťahujú. Namiesto toho podlieha prezident kódexu správania pre vysokých predstaviteľov ECB.
1 min
1 min
Japonsko má virtuálnu policajtku, na starosti má špeciálnu agendu
2 min
2 min
Americké akcie zakončili týždeň poklesom, oslabil aj dolár
2 min
2 min
Trump sa opäť vyhráža: 100-percentné clo na toho, kto zavedie daň z digitálnych služieb
2 min
2 min
Aktíva fondu J&T Arch v prvom štvrťroku stúpli o 120 miliónov na 8,5 miliardy
2 min
2 min
Duslu sa vlani darilo, dosiahlo zisk 10 miliónov
3 min
3 min
Maďarsko chce splniť podmienky na prijatie eura okolo roku 2030, povedal premiér
2 min
2 min
China Eastern si objednali od Airbusu 25 lietadiel A330neo pre diaľkové trasy
2 min
2 min
Krym, ktorý zápasí s nedostatkom pohonných hmôt, vyhlásil núdzový režim
3 min
3 min
Skupina Foxconn chce vstúpiť na európsky trh s elektromobilmi, má deväť modelov
2 min
2 min
Slovensko zasiahli horúčavy, hrozí, že padne rekord. Železničiari spomalia vlaky na osemdesiatku
2 min
2 min
Šéf koncernu Volkswagen chce zrušiť až 100 tisíc pracovných miest, tvrdí nemecký magazín
3 min
3 min
Penta expanduje do Estónska, kupuje najväčšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o seniorov v krajine
1 min
1 min
Nemecké úrady pre možné účtovné nezrovnalosti prešetrujú firmu Zalando
2 min
2 min
Muskova SpaceX plánuje spustiť službu Starlink pre amerických spotrebiteľov
2 min
2 min
Palivá výraznejšie zlacnili, ceny nafty dosiahli minimum od marca
Podľa osoby oboznámenej s touto záležitosťou napríklad pracovník ECB, ktorý Lagardeovú sprevádza na zasadnutí BIS-u, nesmie dostávať odmenu od BIS-u. Situácia prezidentky Lagardeovej je však odlišná, pretože ako členka správnej rady nesie rozhodovacie a právne zodpovednosti, ktoré ostatní zamestnanci ECB nemajú, a za túto prácu jej BIS vypláca odmenu, uviedla banka.
Podľa zdrojov sa Lagardeová riadi praxou svojich predchodcov – Maria Draghiho a Jeana-Clauda Tricheta, ktorí si tiež peniaze od BIS-u nárokovali.
BIS jednotlivo nezverejňuje platby členom svojej správnej rady. V písomnom vyhlásení, ktoré v piatok dostali nemecký člen Európskeho parlamentu Fabio De Masi a jeho švédsky kolega Dick Erixon, Lagardeová prvýkrát odhalila, že v roku 2025 dostala od BIS-u 130 457 švajčiarskych frankov, teda zhruba 140-tisíc eur.
Základný plat Lagardeovej v roku 2024 predstavoval 466-tisíc eur, ďalších 135-tisíc eur dostala formou rôznych benefitov. Odhadovaná celková odmena vo výške 741-tisíc eur robí z Lagardeovej najlepšie plateného úradníka EÚ.
FT upozornil, že zamestnanci ECB sa už dlhší čas sťažujú na podmienky a pracovné vzťahy. Kritizujú vedenie za netransparentnosť, zlé pracovné podmienky a nespravodlivé praktiky a upozorňujú na vysoké riziko vyhorenia medzi pracovníkmi. Napätie vyvrcholilo v októbri, keď odbory zastupujúce zamestnancov podali žalobu proti banke a obvinili ju z cenzúry a zastrašovania.
Lagardeová je jednou 18 svetových centrálnych bankárov, ktorí sedia v správnej rade BIS-u. Všetci členovia majú nárok na ročný fixný plat a variabilné odmeny za dochádzku. Prístup jednotlivých centrálnych bánk k odmenám vyplácaným BIS-om sa líši.
Šéf americkej centrálnej banky (Fed) ani guvernér Bank of England si odmenu od BIS-u nenárokujú. V prípade Fedu to vyplýva z amerických zákonov, ktoré verejným činiteľom zakazujú prijímať peniaze od zahraničných inštitúcií. Francúzska centrálna banka, ktorá patrí medzi niekoľko málo inštitúcií, ktoré výšku týchto odmien zverejňujú, si nárokuje polovicu pevnej zložky odmeny svojho guvernéra vyplácanej BIS-om pre seba.
Inštitúcia BIS je označovaná za centrálnu banku centrálnych bánk. Má približne 140 členov po celom svete, ktorými sú centrálne banky, menové orgány a medzinárodné organizácie. Poskytuje im finančné služby, analytické materiály a fórum pre koordináciu menovej politiky a finančnej stability.