V oblasti Perzského zálivu spôsobili útoky raketami a dronmi, súvisiace s iránskou vojnou, vážne škody na infraštruktúre.
Osem členov skupiny OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom, sa dohodlo na zvýšení kvót na ťažbu ropy od mája o 206-tisíc barelov denne. Skupina to uviedla vo svojom dnešnom vyhlásení. Zvýšenie však zrejme zostane prevažne len na papieri, pretože dôležití členovia skupiny nie sú schopní ťažbu navýšiť pre vojnu USA a Izraela proti Iránu, upozornila agentúra Reuters.
Vojna od konca februára fakticky uzavrela Hormuzský prieliv, ktorý je najdôležitejšou trasou pre prepravu ropy na svete. Obmedzila tak vývoz viacerých členov OPEC+ ako Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Iraku. To sú takisto jediné krajiny zo skupiny, ktoré boli schopné pred začiatkom konfliktu ťažbu ešte zvýšiť. Rusko má problémy s navýšením produkcie pre západné sankcie a škody na infraštruktúre spôsobené vojnou s Ukrajinou.
V oblasti Perzského zálivu spôsobili útoky raketami a dronmi, súvisiace s iránskou vojnou, vážne škody na infraštruktúre. Podľa niekoľkých činiteľov z regiónu bude trvať mesiace, kým sa prevádzka vráti do normálu a podarí sa dosiahnuť cieľovú produkciu, aj keby vojna okamžite skončila a Hormuzský prieliv sa znovu otvoril. Irán v sobotu oznámil, že lode Iraku môžu bez obmedzení preplávať Hormuzským prielivom a dáta o lodnej doprave dnes ukázali, že prielivom prepláva tanker s irackou ropou. Stále však nie je jasné, či ďalšie plavidlá podstúpia s tým spojené riziko, uviedol zdroj oboznámený so situáciou.
2 min
2 min
Rana pre Rusko. Putin priznal nedostatok paliva v niektorých ruských regiónoch
3 min
3 min
Technologické giganty vykupujú čipy. Podľa odborníkov môžu počítače a mobily zdražieť až o stovky eur
2 min
2 min
Trumpova vláda rieši zákaz pre Anthropic. Vráti sa model Fable 5?
1 min
1 min
Japonsko má virtuálnu policajtku, na starosti má špeciálnu agendu
2 min
2 min
Americké akcie zakončili týždeň poklesom, oslabil aj dolár
2 min
2 min
Trump sa opäť vyhráža: 100-percentné clo na toho, kto zavedie daň z digitálnych služieb
2 min
2 min
Aktíva fondu J&T Arch v prvom štvrťroku stúpli o 120 miliónov na 8,5 miliardy
2 min
2 min
Duslu sa vlani darilo, dosiahlo zisk 10 miliónov
3 min
3 min
Maďarsko chce splniť podmienky na prijatie eura okolo roku 2030, povedal premiér
2 min
2 min
China Eastern si objednali od Airbusu 25 lietadiel A330neo pre diaľkové trasy
2 min
2 min
Krym, ktorý zápasí s nedostatkom pohonných hmôt, vyhlásil núdzový režim
3 min
3 min
Skupina Foxconn chce vstúpiť na európsky trh s elektromobilmi, má deväť modelov
2 min
2 min
Slovensko zasiahli horúčavy, hrozí, že padne rekord. Železničiari spomalia vlaky na osemdesiatku
2 min
2 min
Šéf koncernu Volkswagen chce zrušiť až 100 tisíc pracovných miest, tvrdí nemecký magazín
3 min
3 min
Penta expanduje do Estónska, kupuje najväčšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o seniorov v krajine
Nové zvýšenie kvót je rovnaké ako to pre apríl, o ktorom OPEC+ rozhodol na svojom zasadnutí 1. marca, tesne predtým, než vojna začala narúšať dodávky ropy. Konflikt na Blízkom východe, ktorý začal 28. februára, priniesol najväčšie zaznamenané prerušenie dodávok ropy na trhy, podľa odhadov spôsobil výpadok 12 až 15 miliónov barelov denne, čo je až 15 percent globálnej ponuky. Cena ropy vystúpila na štvorročné maximum blízko 120 dolárov za barel a podľa banky JPMorgan by mohla prekročiť rekordných 150 dolárov za barel, ak by dodávky Hormuzským prielivom zostali narušené až do polovice mája.
Zvýšenie kvót síce nebude mať okamžitý vplyv na ponuku, ale podľa zdrojov OPEC+ signalizuje pripravenosť zvýšiť ťažbu hneď, ako sa prieliv znovu otvorí. Konzultačná firma Energy Aspects označila zvýšenie za „akademické“, kým bude trvať prerušenie dodávok prielivom.
OPEC+ je skupina 22 krajín vrátane Iránu. V roku 2025 začala skupina rušiť skôr dohodnuté škrty produkcie, aby získala späť podiel na trhu. V poslednom čase sa na mesačných rozhodnutiach o produkcii podieľa iba osem krajín, ktoré sa zišli aj dnes, teda Saudská Arábia, Rusko, Irak, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Kazachstan, Alžírsko a Omán. Týchto osem krajín zvýšilo od apríla 2025 do decembra 2025 ťažobné kvóty o približne 2,9 milióna barelov denne, než zvýšenie v období od januára do marca pozastavili. Ďalšie rokovanie skupiny je naplánované na 3. mája.