Po dohode USA s Iránom sa cez prieliv začína vracať lodná doprava. Normál je však stále ďaleko, pred vojnou tadiaľ denne preplávalo vyše sto lodí.
Vo štvrtok prešlo Hormuzským prielivom 25 lodí, uviedla dnes špecializovaná platforma AXSMarine. Podľa nej je to najviac od polovice apríla, keď prieliv blokovali americké a iránske sily, a približne päťnásobok denného priemeru zo začiatku júna. Prevádzka je však stále zhruba pätinová v porovnaní s obdobím tesne pred začiatkom vojny, ktorú koncom februára útokom na Irán rozpútali Spojené štáty spolu s Izraelom.
„Včera sme zaznamenali 25 potvrdených obchodných lodí, ktoré preplávali Hormuzským prielivom,“ uviedla platforma AXSMarine. Dodala, že to bolo najviac od 18. apríla.
1 min
1 min
Japonsko má virtuálnu policajtku, na starosti má špeciálnu agendu
2 min
2 min
Americké akcie zakončili týždeň poklesom, oslabil aj dolár
2 min
2 min
Trump sa opäť vyhráža: 100-percentné clo na toho, kto zavedie daň z digitálnych služieb
2 min
2 min
Aktíva fondu J&T Arch v prvom štvrťroku stúpli o 120 miliónov na 8,5 miliardy
2 min
2 min
Duslu sa vlani darilo, dosiahlo zisk 10 miliónov
3 min
3 min
Maďarsko chce splniť podmienky na prijatie eura okolo roku 2030, povedal premiér
2 min
2 min
China Eastern si objednali od Airbusu 25 lietadiel A330neo pre diaľkové trasy
2 min
2 min
Krym, ktorý zápasí s nedostatkom pohonných hmôt, vyhlásil núdzový režim
3 min
3 min
Skupina Foxconn chce vstúpiť na európsky trh s elektromobilmi, má deväť modelov
2 min
2 min
Slovensko zasiahli horúčavy, hrozí, že padne rekord. Železničiari spomalia vlaky na osemdesiatku
2 min
2 min
Šéf koncernu Volkswagen chce zrušiť až 100 tisíc pracovných miest, tvrdí nemecký magazín
3 min
3 min
Penta expanduje do Estónska, kupuje najväčšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o seniorov v krajine
1 min
1 min
Nemecké úrady pre možné účtovné nezrovnalosti prešetrujú firmu Zalando
2 min
2 min
Muskova SpaceX plánuje spustiť službu Starlink pre amerických spotrebiteľov
2 min
2 min
Palivá výraznejšie zlacnili, ceny nafty dosiahli minimum od marca
V stredu americký prezident Donald Trump a iránsky prezident Masúd Pezeškján na diaľku podpísali memorandum, ktoré okrem iného počíta s obnovením plavby cez Hormuzský prieliv. Americká armáda vo štvrtok uviedla, že prestala presadzovať americkú blokádu iránskych lodí a prístavov, ktorú zaviedla v prvej polovici apríla. Iránske úrady zároveň oznámili, že čo najskôr umožnia zvyšovanie prevádzky v Hormuzskom prielive.
Iránsky úrad pre plavbu v Hormuzskom prielive dnes podľa agentúry Reuters uviedol, že plavbu zaručí lodiam, ktoré podajú oficiálnu žiadosť. Musia tak urobiť najmenej 48 hodín pred samotnou plavbou. Úrad potvrdil, že približne do polovice augusta nebude za plavbu vyberať žiadne poplatky. S touto lehotou počíta dohoda medzi Iránom a Spojenými štátmi.
Podľa Organizácie spojených národov pred vypuknutím vojny, ktorá sa začala 28. februára, prechádzalo Hormuzským prielivom v priemere 129 lodí za deň. AXSMarine na základe údajov za celý minulý rok uvádza priemer 110 lodí denne. Krátko po začiatku bojov klesla prevádzka v prielive takmer na nulu. Podľa údajov OSN bolo odvtedy najmenej 25 pohybov cez prieliv zaznamenaných len 1. marca a 18. apríla. Od marca priemerný počet lodí, ktoré preplávali Hormuzským prielivom, klesol na 8,6 plavidla, uvádza AXSMarine.
Hormuzský prieliv leží na globálne významnej námornej trase na prepravu ropy, skvapalneného zemného plynu, ropných produktov a hnojív. Takmer úplné zastavenie plavby v prielive viedlo k výraznému rastu cien týchto komodít na svetových trhoch.