Švédsky telekomunikačný koncern Ericsson v utorok oznámil zisk za 3. štvrťrok po vlaňajšej strate. Jeho tržby prekonali odhady. To ukazuje, že trh s telekomunikačnými zariadeniami vykazuje známky zlepšenia vďaka rastu dopytu po zariadeniach 5G v Severnej Amerike.
Oslabenie dopytu zo strany severoamerických mobilných operátorov v predchádzajúcich dvoch rokoch zasiahlo spoločnosti ako Ericsson a Nokia, ktoré museli hľadať rast na rozvíjajúcich sa trhoch, ako je India, často za cenu obetovania ziskov. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a RTTNews.
„Vidíme známky toho, že celkový trh sa stabilizuje, pričom Severná Amerika sa vracia k rastu,“ uviedol generálny riaditeľ Borje Ekholm vo vyhlásení.
2 min
2 min
Trumpova vláda rieši zákaz pre Anthropic. Vráti sa model Fable 5?
1 min
1 min
Japonsko má virtuálnu policajtku, na starosti má špeciálnu agendu
2 min
2 min
Americké akcie zakončili týždeň poklesom, oslabil aj dolár
2 min
2 min
Trump sa opäť vyhráža: 100-percentné clo na toho, kto zavedie daň z digitálnych služieb
2 min
2 min
Aktíva fondu J&T Arch v prvom štvrťroku stúpli o 120 miliónov na 8,5 miliardy
2 min
2 min
Duslu sa vlani darilo, dosiahlo zisk 10 miliónov
3 min
3 min
Maďarsko chce splniť podmienky na prijatie eura okolo roku 2030, povedal premiér
2 min
2 min
China Eastern si objednali od Airbusu 25 lietadiel A330neo pre diaľkové trasy
2 min
2 min
Krym, ktorý zápasí s nedostatkom pohonných hmôt, vyhlásil núdzový režim
3 min
3 min
Skupina Foxconn chce vstúpiť na európsky trh s elektromobilmi, má deväť modelov
2 min
2 min
Slovensko zasiahli horúčavy, hrozí, že padne rekord. Železničiari spomalia vlaky na osemdesiatku
2 min
2 min
Šéf koncernu Volkswagen chce zrušiť až 100 tisíc pracovných miest, tvrdí nemecký magazín
3 min
3 min
Penta expanduje do Estónska, kupuje najväčšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o seniorov v krajine
1 min
1 min
Nemecké úrady pre možné účtovné nezrovnalosti prešetrujú firmu Zalando
2 min
2 min
Muskova SpaceX plánuje spustiť službu Starlink pre amerických spotrebiteľov
Ericsson v utorok oznámil, že v 3. štvrťroku 2024 dosiahol čistý zisk 3,88 miliardy švédskych korún (341,14 milióna eur) po čistej strate 30,49 miliardy SEK v rovnakom období minulého roka. Zisk na akciu bol 1,14 SEK v porovnaní so stratou 9,21 SEK/akcia pred rokom.
Upravený zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITA), kľúčový ukazovateľ zisku, sa zvýšil o 64 percent na 7,76 miliardy SEK zo 4,72 miliardy SEK v predchádzajúcom roku. Upravená marža EBITA vzrástla na 12,6 percenta z minuloročných 7,3 percenta.
Tržby za 3. štvrťrok medzitým klesli o 4 percentá na 61,79 miliardy SEK z vlaňajších 64,47 miliardy SEK, ale prekonali odhady analytikov, ktorí očakávali tržby 61,6 miliardy SEK. Tržby v Severnej Amerike pritom vzrástli o viac ako 50 percent na 20,4 miliardy SEK.
„Severná Amerika sa zotavuje z veľmi nízkych úrovní. Pokiaľ ide o ostatné trhy, Európa stagnuje a zvyšok klesá, takže sme stále na náročnom trhu,“ povedal finančný riaditeľ Lars Sandström.
India, ktorá bola minulý rok svetlým bodom Ericssonu, výrazne spomalila. Spoločnosť však teraz získala nové zmluvy od Vodafone Idea a Bharti Airtel.
Ericsson očakáva, že predaj sietí sa počas 4. štvrťroka stabilizuje, a to vďaka pokračujúcemu dobrému rastu v Severnej Amerike.