Slovensko plánuje predĺžiť nariadenie o uplatňovaní dvojitých cien nafty.
Plánuje tiež ponechať v platnosti obmedzenia pri predaji nafty pri čerpacích staniciach, existujúce limity v tejto oblasti ale zvýši. Novinárom to dnes povedal premiér Robert Fico. Dvojité ceny nafty, ktoré v praxi viedli k zavedeniu vyšších cien tohto paliva pre vozidlá registrované v zahraničí, už kritizovala Európska komisia.
Zrušenie objemových a finančných limitov pri tankovaní už skôr požadovali slovenskí dopravcovia. Platnosť uvedeného vládneho nariadenia by bez jeho predĺženia skončila v piatok.
„Rozhodnutie o dvojitých cenách má zmysel. Preto aj do prípravy vládneho nariadenia toto ustanovenie opäť vložíme, aby ministerstvo financií mohlo ísť touto cestou,“ uviedol Fico.
2 min
2 min
Rana pre Rusko. Putin priznal nedostatok paliva v niektorých ruských regiónoch
3 min
3 min
Technologické giganty vykupujú čipy. Podľa odborníkov môžu počítače a mobily zdražieť až o stovky eur
2 min
2 min
Trumpova vláda rieši zákaz pre Anthropic. Vráti sa model Fable 5?
1 min
1 min
Japonsko má virtuálnu policajtku, na starosti má špeciálnu agendu
2 min
2 min
Americké akcie zakončili týždeň poklesom, oslabil aj dolár
2 min
2 min
Trump sa opäť vyhráža: 100-percentné clo na toho, kto zavedie daň z digitálnych služieb
2 min
2 min
Aktíva fondu J&T Arch v prvom štvrťroku stúpli o 120 miliónov na 8,5 miliardy
2 min
2 min
Duslu sa vlani darilo, dosiahlo zisk 10 miliónov
3 min
3 min
Maďarsko chce splniť podmienky na prijatie eura okolo roku 2030, povedal premiér
2 min
2 min
China Eastern si objednali od Airbusu 25 lietadiel A330neo pre diaľkové trasy
2 min
2 min
Krym, ktorý zápasí s nedostatkom pohonných hmôt, vyhlásil núdzový režim
3 min
3 min
Skupina Foxconn chce vstúpiť na európsky trh s elektromobilmi, má deväť modelov
2 min
2 min
Slovensko zasiahli horúčavy, hrozí, že padne rekord. Železničiari spomalia vlaky na osemdesiatku
2 min
2 min
Šéf koncernu Volkswagen chce zrušiť až 100 tisíc pracovných miest, tvrdí nemecký magazín
3 min
3 min
Penta expanduje do Estónska, kupuje najväčšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o seniorov v krajine
Cena nafty pre zahraničné autá na Slovensku je stanovená ako priemer cien tohto paliva v Česku, Poľsku a v Rakúsku na základe údajov Európskej komisie. V súčasnosti predstavuje 2,003 eura za liter. Na Slovensku v úvode minulého týždňa nafta stála v priemere 1,751 eura. Medzičasom však najväčší predajca palív v krajine, bratislavská rafinéria Slovnaft, naftu na svojich čerpacích staniciach zdražel.
Reguláciu pri predaji nafty zaviedla Ficova vláda 19. marca v reakcii na palivovú turistiku zo zahraničia. Po vypuknutí vojny na Blízkom východe palivá na Slovensku zdražovali menej ako v iných európskych krajinách. To podľa predstaviteľov slovenskej vlády viedlo k tomu, že poľskí vodiči začali hromadne tankovať naftu na Slovensku.
Na reguláciu pri predaji nafty využila Bratislava stav ropnej núdze, ktorý slovenská vláda vyhlásila vo februári a po prerušení dodávok ruskej ropy ropovodom Družba cez Ukrajinu na Slovensko a do Maďarska.
Obmedzenie, ako napríklad maximálnu hodnotu nákupu nafty pri jednom tankovaní na 400 eur, potom kabinet ponechal v platnosti, aj keď bratislavská rafinéria Slovnaft už štátu vrátila zapožičanú ropu. Minulý týždeň Slovensko ale uvoľnilo vývoz nafty z krajiny; k hlavným exportným trhom Slovnaftu patrí Česko.
Slovnaft, ktorý je z maďarskej skupiny MOL, začal medzitým dovážať ropu z Líbye a Saudskej Arábie ropovodom Adria, ktorý sa začína v Chorvátsku. Podľa generálneho riaditeľa Slovnaftu Gabriela Szabóa rafinéria už pracuje na takmer maximálnej kapacite; spracovávanie ropy podľa neho ale ovplyvňuje skutočnosť, že podnik bol dlhodobo nastavený na ruskú ropu. Technologické úpravy na možnosť spracovávať iba neruskú surovinu plánuje Slovnaft dokončiť v budúcom roku.
Podľa Szabóa s chorvátskou stranou naďalej nebola uzavretá dohoda na testovanie maximálnej kapacity ropovodu Adria, ktorým MOL dostáva surovinu pre svoje rafinérie v Maďarsku a na Slovensku.
Szabó uviedol, že maďarská rafinéria MOL po vlaňajšom požiari naďalej funguje len zhruba na polovičný výkon, čo tiež znamená menší objem spracovávanej ropy. MOL tiež tvrdí, že prevádzkovateľ Adrie účtuje za prepravu ropy vysoké poplatky.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri utorkovej návšteve Nemecka povedal, že ropovod Družba bude opäť funkčný do konca apríla. Kyjev predtým tvrdil, že ropovod v januári poškodil ruský útok pri pokračujúcej vojenskej agresii. Bratislava a Budapešť potom tvrdili, že Ukrajina s obnovením tranzitu ropy otáľa z politických dôvodov.