Ekologická organizácia Greenpeace sa obáva, že v Spojených štátoch bude musieť vyhlásiť bankrot, ak jej súd nariadi zaplatiť asi 300 miliónov dolárov, ako si nárokuje spoločnosť Energy Transfer.
S tou je Greenpeace v spore kvôli tomu, že ekologickí aktivisti blokovali výstavbu ropovodu Dakota Access Pipeline. Informuje o tom web stanice BBC.
Spoločnosť Energy Transfer sa na súde snaží preukázať, že protestná taktika stúpencov hnutia Greenpeace zdržala výstavbu potrubia, ktorým sa začala prepravovať ropa v roku 2017. Prezident Donald Trump tento projekt podporil za svojho prvého funkčného obdobia.
1 min
1 min
Japonsko má virtuálnu policajtku, na starosti má špeciálnu agendu
2 min
2 min
Americké akcie zakončili týždeň poklesom, oslabil aj dolár
2 min
2 min
Trump sa opäť vyhráža: 100-percentné clo na toho, kto zavedie daň z digitálnych služieb
2 min
2 min
Aktíva fondu J&T Arch v prvom štvrťroku stúpli o 120 miliónov na 8,5 miliardy
2 min
2 min
Duslu sa vlani darilo, dosiahlo zisk 10 miliónov
3 min
3 min
Maďarsko chce splniť podmienky na prijatie eura okolo roku 2030, povedal premiér
2 min
2 min
China Eastern si objednali od Airbusu 25 lietadiel A330neo pre diaľkové trasy
2 min
2 min
Krym, ktorý zápasí s nedostatkom pohonných hmôt, vyhlásil núdzový režim
3 min
3 min
Skupina Foxconn chce vstúpiť na európsky trh s elektromobilmi, má deväť modelov
2 min
2 min
Slovensko zasiahli horúčavy, hrozí, že padne rekord. Železničiari spomalia vlaky na osemdesiatku
2 min
2 min
Šéf koncernu Volkswagen chce zrušiť až 100 tisíc pracovných miest, tvrdí nemecký magazín
3 min
3 min
Penta expanduje do Estónska, kupuje najväčšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o seniorov v krajine
1 min
1 min
Nemecké úrady pre možné účtovné nezrovnalosti prešetrujú firmu Zalando
2 min
2 min
Muskova SpaceX plánuje spustiť službu Starlink pre amerických spotrebiteľov
2 min
2 min
Palivá výraznejšie zlacnili, ceny nafty dosiahli minimum od marca
Protesty proti potrubiu blízko siouxskej rezervácie Standing Rock vtedy prilákali tisícky ľudí, Greenpeace ale tvrdí, že tieto protesty neviedol. Žaloba tiež podľa názoru hnutia ohrozuje slobodu slova. Greenpeace uviedol, že „by mohol čeliť finančnému krachu, ktorý by ukončil viac ako 50 rokov ekologického aktivizmu“, ak súdny spor prehrá.
Súdny proces, ktorý iniciovala spoločnosť Energy Transfer, sa koná v Mandane v štáte Severná Dakota. V pondelok sa začal výberom poroty a očakáva sa, že celý proces potrvá asi päť týždňov.
Žaloba obviňuje Greenpeace z nezákonného a násilného plánu spôsobiť finančnú ujmu spoločnosti Energy Transfer a fyzickú ujmu jej zamestnancom a infraštruktúre. Firma tiež v žalobe uvádza, že sa Greenpeace snažil brániť výstavbe ropovodu Dakota Access Pipeline, prípadne výstavbu narušiť.
Spoločnosť Energy Transfer podala podobnú federálnu žalobu v roku 2017 a tvrdila v nej, že demonštranti porušili zákon o vydieraní a korupcii – ten sa využíva pri obvineniach proti skupinám organizovaného zločinu. Sudca vtedy prípad zamietol. Tentoraz sa ale sporom zaoberá súd v Severnej Dakote, čo je tradične konzervatívny štát.
Prevádzkovateľom ropovodu Dakota Access Pipeline je spoločnosť Energy Transfer Partners. Na projekte sa podieľali tiež firmy Phillips 66, Enbridge a Marathon Oil. Potrubie vedie pod povrchom, začína v Severnej Dakote a vedie cez štáty Južná Dakota a Iowa do štátu Illinois. Ropovod je schopný prepraviť až 750.000 barelov ropy denne.